Марчихина Буда

1.Село Марчихина Буда - центр сільської ради, до складу якої входять  села : Дем’янівка, Ломленка,  Родіонівка, Руденка,

2. Свого герба та прапора сільська рада не має.

З.Село Марчихина Буда розташоване за 22 км від райцентру та за 12 км від залізничного вузла Хутір-Михайлівський і за 9 км від залізничної станції Свеса.

4.Площа населеного пункту складає 754,2 га.

5.Населення Марчихинобудської сільської ради становить 1127 чоловік. У Марчихиній Буді проживає 1035 чоловік. У Руденці – 40, у Ломленці – 14, у Родіонівці – 15, у Дем’янівці - 23.

6.Село одержало назву від імені дружини литовського дворянина Марка Кімбери-Марчихи, яка займалась тут виваркою поташу і смоли. Будами звались підприємства в лісі для добування цих речовин. З’єднання двох слів : Буда (підприємство) і Марчиха (по імені господарки) дало назву селу.

Перша датована згадка про село належить до 1660 року. З 1720 року в Марчихиній Буді поселилися розкольники. З 1770 року діяли  2 православних храми – Миколаївський та Іванівський, які за часів радянської влади були зруйновані.

Напередодні реформи 1861 року в селі проживало 4400 жителів, працював завод з виробництва олії, винокурня. У 1876 році було збудовано церковно-приходську школу.

Радянську владу було встановлено в 1918 році. У 1925 році в селі відкрито клуб і магазин. У  1929 році  було створено перший     колгосп  ім. Ворошилова.

З Марчихинобудської сільради було мобілізовано на фронти Великої Вітчизняної війни понад 900 чоловік з яких 400 загинуло.

2 вересня  1943 року село було звільнено від німецько-фашистської окупації. У центрі села споруджено Меморіальний комплекс на честь радянських воїнів  та загиблих земляків.

7.Марчихинобудська земля дала світу багато працьовитих і самовідданих людей. Іван Микитович Кривцун і Микола Якович Жирнов нагороджені орденами Леніна; Катерина Павлівна Панькіна - кавалер ордена Трудового Червоного Прапора, Борис Федорович Гончаров -професор Харківського економічного інституту, Анатолій Сергійович Галушко ( 1937 р.н.) - генерал-майор, працював нач. Штабу протиповітряної оборони.

9.На території сільської ради   розташовані: загальноосвітня школа I-III  ступенів, дитячий  садок   "Лелека", сільський     будинок     культури, сільська філія Ямпільської ЦБС, амбулаторія сімейної медицини, ТОВ "Твіст", ТОВ "Обрій", сільське споживче товариство, поштове відділення.

У приватному секторі налічується 312 голів великої рогатої худоби, з них  корів - 281.