Усок

1.   Назва - село Усок – центр сільської ради.

 

2.        Свого герба та прапора сільська рада не має.

 

3.        Село Усок розташоване на південному заході Ямпільського району Сумської області, на відстані   4 км. від станції Янпіль Південно-Західної залізниці  та   11   км   від районного центру смт. Ямпіль.

 

4.Площа населеного пункту становить 3285,38 га.

 

5.Кількість населення станом на 01.01.07 р. складає   632 чол.

 

4.  Історична довідка

Точної дати заснування села не встановлено. Старожили розповідають, що першим поселенцем був Ус - козак – втікач з півдня, від нього і пішла назва Усок.

Населення займалось землеробством. На початку XVIII століття в с. Усок налічувалось 28 дворів, а на кінець століття - 89. В 1897 році жителів налічувалось 870 чоловік.

Село в період феодалізму переходило з рук в руки. Жителі сплачували високі податки і відбували панщину.

       В листопаді 1764 року Катерина II видала указ про нагородження поміщика Неплюєва двома українськими волостями. Так село опинилося у власності  пана Неплюєва.

За період розвитку капіталізму в селі відбувається розшарування селянства на заможних і бідняків.

Революційні події 1917 року принесли зміни і в село Усок. В листопаді 1917 року тут був створений ревком.

Перші колгоспи в с. Усок було організовано в лютому 1930 року. Називались вони: "Наш шлях" та "Нова громада". В 1931 році колгоспи були об’єднані в одне господарство.

2 вересня 1941-го року село Усок захопили німецько-фашистські  загарбники. Практично все чоловіче населення було на фронті. Жінки та діти перебували в окупації 2 роки. Село було звільнено від німецько-фашистських загарбників 2-го вересня 1943 року 6-ю гвардійською стрілецькою дивізією.

 З фронтів Великої Вітчизняної війни не повернулися 156 жителів, 87 з них нагороджені орденами й медалями. Про грізні події війни нагадує Братська могила радянських воїнів, які загинули при визволенні села .

В післявоєнні роки жителі заново відбудували колективне господарство. Незабаром колгосп "Рассвет" став одним із кращих господарств району. Понад 30 років, його очолював Остапенко Василь Кузьмич, який за досягнуті успіхи в розвитку колективного господарства був нагороджений орденом Леніна.

 

5. Видатні земляки

Мохненко Валентина Яківна  народилась в 1937 році. Після закінчення Усоцької семирічної школи протягом     37 років працювала дояркою в колгоспі "Рассвет". Від кожної корови   надоювала 4 тисячі кілограмів молока. За сумлінну працю  удостоєна багатьох державних нагород: в 1971 році - орденом Леніна, в цьому ж році  Бронзову медаль ВДНГ СССР. В 1986 році за високі надої молока Валентина Яківна нагороджена орденом Трудового Червоного Прапора.

Остапенко Іван Олександрович  з 1948 року, у віці 15 років,  почав працювати в колгоспі "Рассвет". За зібрані високі врожаї механізатор був нагороджений двома орденами Трудового Червоного Прапора і орденом Леніна. Йому  присвоєно звання "Кращий механізатор України". Сьогодні Івану Олександровичу вже за 77, але він продовжує працювати в агрофірмі "Світанок".

   Школьний Микола Михайлович в 1966 році пішов працювати до колгоспу "Рассвет". За сумлінну працю нагороджений орденами Трудового Червоного прапора та Жовтневої революції.

 

9. Сучасність населеного пункту

         На території сільської ради працює ТОВ «Світанок», зареєстровано __ приватних підприємств, загальноосвітня школа І – ІІ ст., пошта, фельдшерсько-акушерський пункт, бібліотечна філія Ямпільської ЦБС,  Будинок культури.